Efekt Ganzfelda i Deprywacja sensoryczna

DEPRYWACJA SENSORYCZNA

Deprywacja sensoryczna to stan świadomości, który uzyskuje się poprzez ograniczenie dopływu bodźców do wszystkich zmysłów. Oszukany w ten sposób mózg po około 15 minutach jest przekonany że śpimy i zaczyna funkcjonować tak jak w podczas snu. Często wydaje się nam wtedy nawet że mamy zamknięte oczy, pomimo że są otwarte. Pojawiają się dzięki temu różnego rodzaju wizje wygenerowane przez mózg jak podczas fazy REM snu. Pozwala to również na wgląd do własnej psychiki po to by stawić czoło fobiom, lękom i się ich skutecznie pozbyć.

EFEKT GANZFELDA

Efekt Ganzfelda wykorzystuje zjawisko związane z postrzeganiem bodźców przez mózg. Polega na zablokowaniu bodźców zmysłowych jakie umysł odbiera w normalnym stanie, dzięki jednorodnej symulacji dźwiękowej lub wizualnej. Gdy przez dłuższy czas nakierujemy na nasze zmysły niezmienny bodziec, to w pewnym momencie nasz mózg przestanie na niego reagować. „Znudzi się”, zacznie produkować własne dźwięki i obrazy jak we śnie i zapadnie w sztuczny sen. Dzięki otwartym oczom, świadomość pozostanie utrzymana co pozwali doświadczyć wielu wizji wzrokowych i słuchowych, które z kolei mają wpływ na naszą podświadomość.

W życiu codziennym łatwo ten efekt wywołać poprzez np.:

Akustyka – tzw. biały szum, który przypomina dźwięki radia nie nastawionego na żadną stację, lub włączoną suszarkę. Mózg po pewnym czasie przestaje „słyszeć” te dźwięki.

Bodźce wzrokowe – Wystarczy że przykryjemy oczy np. połówkami jednolicie pomalowanych piłeczek pinpongowych, pobędziemy trochę w jednolitej bieli na Antarktydzie lub na pustyni – pojawią się efekty podobne do halucynacji.

 

Efekt Ganzfelda można uzyskać przy użyciu urządzenia PSIO, które służy do stymulacji audio-wizualnej.

 

 

 

– Biofeedback

– Bruksizm, szczękościsk oraz zgrzytanie zębami

– Znaczenie kolorów i ich wpływ na samopoczucie

– Srebro koloidalne – naturalny antybiotyk

– Częstotliwości fal mózgowych

– Skutki zakwaszenia organizmu

– Wpływ infradźwięków i ultradźwięków na nasze zdrowie

– Jak dbać o dobry wzrok