Wpływ muzyki na nas i nasze otoczenie

CZYM JEST DŹWIĘK

Dźwięk jest wibracją, która stała się słyszalna.

A wibracja? to przenoszenie drgań mechanicznych z ciała stałego na człowieka. Zatem dźwięk jaki towarzyszy wibracjom powstaje w wyniku przekazywania energii drgających cząstek do narządu słuchu.

 

CZY KAŻDY DŹWIĘK JEST JEDNAK DLA NAS DOBRY?

Nie do końca…  –może on działać na nas uspokajająco i odprężająco. Wprawiać w stan harmonii, zrównoważenia i regenerować siły. A z drugiej strony wywoływać nerwowość, agresję oraz uczucie zniechęcenia.

 

WPŁYW MUZYKI NA NAS I NASZE OTOCZENIE

Nerwy słuchowe to najwrażliwsze z ludzkich zmysłów. Specjaliści twierdzą, że wpływ muzyki na sferę emocjonalną człowieka jest o wiele silniejszy niż oddziaływania typu werbalnego czy sztuk wizualnych. Zmiany w ciele spowodowane muzyką mają tendencję do utrwalania się w miarę przedłużania się działania muzyki. Na co dzień nawet nie zdajemy sobie sprawy jak bardzo na nasze życie wpływają dźwięki. Przenikają nas i nasze otoczenie niszcząc, tworząc, wywołując choroby i uzdrawiając.

Człowiek powstał z dźwięku, zatem sam jest dźwiękiem i jedynie żyjąc w harmonii ze sobą i swoim otoczeniem jest w stanie tworzyć swoje życie pełne równowagi.

 

PIERWSZY KONTAKT Z MUZYKĄ

Dźwięk dociera już do płodu macicy – tu zaczyna się nasz pierwszy kontakt z muzyką. Dla przykładu – jeśli słuchając radia ustawimy głośność tak by nasz sąsiad słyszał za ścianą to jest to około 60dB.   (70-90 dB to praca młota) Będąc w łonie matki dziecko słyszy głośność rzędu 70dB a podczas porodu 100dB!!

A Rytm? Wszyscy rodzimy się z poczuciem rytmu matki, której serce bije 80x na minutę. Nasze własne serce w tym samym rytmie powoduje że jesteśmy pogodni, zrelaksowani i zadowoleni.

Szybsza melodia nas pobudza, wolniejsza relaksuje. Zatem każdy rodzaj dźwięków jest w stanie wywołać korzystne lub niekorzystne efekty.

 

DŹWIĘKI KTÓRE STERUJĄ NAMI I NASZYMI NASTROJAMI

Codziennie jesteśmy nieustannie „sterowani” za pomocą określonych dźwięków, które wpływają na nasze emocje i nastroje. Np. łatwo wpadające w ucho reklamy (komu przyjdzie do głowy że ich poziom drgań ma osłabić naszą wolę i wzmagać chęć kupienia), przemysł filmowy (tu nawet nie trzeba przytaczać przykładów ), telewizja, radio które kształtują zachowania w społeczeństwie a nawet kampanie wyborcze…

Nie wszyscy wiedzą, że odpowiednie częstotliwości potrafią wywołać określone stany w naszym umyśle.

Gdyby np. skierować wiązkę fal dostrojonych do częstotliwości serca, a później zmieniać ich wartość, to można by zaburzyć jego pracę i doprowadzić do poważnych dolegliwości. Podobnie reaguje nasz mózg, który nadaje na niskich falach. Przez to staje się łatwym obiektem manipulacji.

 

MUZYKA MOŻE MIEĆ NA NAS OGROMNY WPŁYW ZARÓWNO DOBRY JAK I ZŁY

Weźmy pod uwagę np. harmonię – czyli współbrzmienia dźwięków. W obecnej muzyce czyste akordy zdarzają się coraz rzadziej. Przepełniona jest ona dysonansami do których się tak przyzwyczajamy że przestają nam przeszkadzać i nas razić. Ale nasz organizm niestety je w pełni odbiera. Nie potrafi on odróżnić np. napięcia w muzyce (filmowej) od rzeczywistego lęku. 

Rytm – ma również duży wpływ na zdrowie i samopoczucie. Nasze ciało posiada własny rytm związany z impulsami elektrycznymi powstającymi w mózgu, z pracą serca, płuc i żołądka. Zdarza się że rytm z zewnątrz zakłóca owe naturalne rytmy naszego organizmu i może doprowadzić np. do zdenerwowania. Większość osób reaguje na rytm muzyki zmianą tempa akcji serca. Wystarczy postawić metronom koło siebie i zrobić eksperyment. Nasze tętno będzie się dostosowywać do wybranego rytmu.

Wibracje dźwiękowe wywołują zatem w żywych organizmach odpowiednie reakcje, a nawet zmiany strukturalne. Oddziałują też na funkcje fizjologiczne oraz procesy podświadomości. Muzyka może działać zarówno twórczo jak i niszcząco.

Dlatego uważajcie czego słuchacie na co dzień…

 

Opracowanie na podstawie

http://www.nutao.pl/wplyw-muzyki-na-nas-i-nasze-otoczenie/

– Bruksizm, szczękościsk oraz zgrzytanie zębami

– Efekt Ganzfelda i Deprywacja sensoryczna

– Znaczenie kolorów i ich wpływ na samopoczucie

– Srebro koloidalne – naturalny antybiotyk

– Stres

– Częstotliwości fal mózgowych

– Skutki zakwaszenia organizmu

– Wpływ infradźwięków i ultradźwięków na nasze zdrowie

– Jak dbać o dobry wzrok